Chleb orkiszowo konopny

Chleb orkiszowo konopny przepis na zdrowe pieczywo

Chleb orkiszowo konopny z idealnie chrupiącą skórką, miękkim wnętrzem i lekkim orzechowym posmakiem wart jest każdej minuty pracy poświęconej na jego przygotowanie. Długo zachowuje świeżość, jest prosty do wykonania i bardzo smaczny - podobnie jak mój ulubiony chleb żytni razowy na zakwasie

Poniższy przepis na chleb orkiszowy z mąką konopną łączy w sobie zalety dwóch, zaliczanych do najzdrowszych, rodzajów mąki. Mąka konopna charakteryzuje się wysoką zawartością łatwo przyswajalnego białka, błonnika, witamin B i E oraz składników mineralnych. Jest dość ciężka, dlatego do wypieku chleba dodaje się jej nie więcej niż 20% ogólnej wagi wszystkich rodzajów użytej mąki. Mąka orkiszowa dostarcza ryboflawinę, niacynę i tiaminę (witaminy z grupy B) oraz witaminę E. Jest źródłem żelaza, manganu, magnezu, fosforu, miedzi i aminokwasów. Jest łatwo strawna. Podobnie jak mąka konopna charakteryzuje się wysoką zawartością białka.

Chleb z mąki orkiszowej i konopnej na drożdżach jest wilgotny, zachowuje też charakterystyczną dla pieczywa orkiszowego strukturę. Bardzo szybko rośnie, więc jego przygotowanie nie zajmie Wam zbyt dużo czasu. Chleb orkiszowy z dodatkiem mąki konopnej jest jednym z najlepszych, jakie dotychczas piekłam i serdecznie Wam go polecam.
Na samym dole podałam też przepis na chleb orkiszowo-konopny z automatu do chleba.

Chleb-orkiszowo-konopny

Chleb orkiszowy z mąką konopną

Proporcje 1 duży bochenek (forma o wymiarach 25x12 cm, wysokość formy 8 cm)
  • 350 g mąki orkiszowej jasnej (użyłam mąki orkiszowej typ 680)
  • 70 g mąki konopnej
  • opcjonalnie 1 łyżka słodu jęczmiennego
  • 1 łyżeczka soli
  • 20 g świeżych drożdży
  • 1 łyżeczka cukru 
  • 1 łyżeczka oleju o neutralnym smaku np. rzepakowy lub słonecznikowy
  • 300-320 ml letniej wody
Dodatkowo
  • olej do wysmarowania formy
  • mąka lub otręby do wysypania formy
  • opcjonalnie ziarna konopi i orkiszu do posypania wierzchu chleba
Do tego przepisu wykorzystałam mąkę konopną  produkowaną przez Gospodarstwo Rolne rodziny Domżał. Mąka konopna może mieć różny poziom wilgotności, ta z Domu Konopi idealnie nadaje się do wypieku chleba, jako dodatek do ciast i ciasteczek a nawet zagęszczacz do sosów, którym nadaje lekko orzechowy posmak.

Chleb-orkiszowo-konopny

Jak zrobić chleb orkiszowo konopny

Drożdże rozcieram z cukrem, dodaję 3-4 łyżki wody, czubatą łyżkę mąki orkiszowej i odstawiam na około 10-15 minut.
Oba rodzaje mąki wsypuję do jednego naczynia, mieszam z solą i ewentualnie ze słodem jęczmiennym.
Kiedy drożdże zaczną pracować, dodaję do nich wymieszane mąki i początkowo około 300 ml wody. Przez około 10 minut wyrabiam ręcznie lub mikserem ciasto chlebowe. Jeśli ciasto jest zbyt gęste dodaję stopniowo resztę wody i wyrabiam, aż ciasto wchłonie wodę. Powinno mieć konsystencję podobną do gęstej, ale nadal płynnej śmietany.
Wyrobione ciasto przekładam, a raczej przelewam, do natłuszczonej i obsypanej otrębami formy, napełniając ją mniej więcej do połowy wysokości. Formę z chlebem odstawiam do wyrośnięcia na około 20-30 minut w temperaturze pokojowej. W tym czasie ciasto podwoi swoją objętość. Chleb rośnie błyskawicznie, więc warto od razu włączyć piekarnik aby się nagrzał do temperatury 220 stopni. (grzałka góra - dół).
Przed włożeniem do piekarnika wierzch chleba oprószam mąką pszenną, otrębami lub ziarnami.
Piekę w  temperaturze 220°C (grzanie góra-dół) przez około 10 minut, po czym zmniejszam temperaturę do 200 stopni i piekę około 30--35 minut.
Upieczony chleb wyjmuję z formy i pozostawiam na kratce do ostygnięcia.
Dobrze wypieczony chleb orkiszowo konopny po uderzeniu w spód powinien wydawać głuchy odgłos. 

Chleb-orkiszowo-konopny

Chleb orkiszowy z mąką konopną z automatu

W maszynie do chleba umieścić wszystkie składniki - najpierw płynne (300 ml wody i 1 łyżka oleju), następnie sól i cukier, a na końcu oba rodzaje mąki i 7 g suchych drożdży lub przygotowany jak podałam w przepisie powyżej rozczyn drożdżowy.
Uruchomić program szybki biały chleb podstawowy albo biały chleb podstawowy, waga 750 g, stopień zrumienienia - taki jak, lubicie.


Chleb-orkiszowo-konopny

Chleb orkiszowo konopny

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: